Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Konaklama Sektör Temsilcilerinin Sorunları ETSO’da Masaya Yatırıldı

27.10.2017
421
Konaklama Sektör Temsilcilerinin Sorunları ETSO’da Masaya Yatırıldı

Sektör toplantılarının ara verilmeden devam ettiği Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, periyodik olarak gerçekleştirdiği turizm sektör toplantılarında bu kez, konaklama sektörü temsilcileri ile bir araya geldi. Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren’in katılımıyla gerçekleşen toplantıda, İlimiz Otel temsilcilerinin sorunları dinlendi.

2017 yılı İlimiz turizm değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda, 2018 yılı turizm sezonu ve konaklama sektörü ile ilgili planlamalar yapıldı.Yönetim Kurulu Başkanı Zıpkınkurt “Edirne turizm şehri ve İlimiz ekonomisi turizm ile canlanıyor. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak sık sık turizm değerlendirme toplantıları düzenliyor, ilgili sektör temsilcileri ile sorunlar ve çözüm önerilerini görüşüyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana 3 kez TÜRSAB Heyetini İlimize getirdik, sorunlar ile ilgili raporlarımızı Bakanlıklara ilettik. Turizm ve ticareti istediğimiz seviyeye taşıyabilmek adına İlimizi temsilen fuarlar katıldık. 2018 yılında Edirne Valiliği, Belediye Başkanlığı, Trakya Kalkınma Ajansı, Odamız ve Edirne Ticaret Borsası ile EMITT Fuarına katılma kararı aldık. Ayrıca 10-12 Kasım tarihlerinde Selanik’te düzenlenecek olan PHİLOXENİA Selanik Turizm Fuarı’nda, Atina Ticaret Müşavirliği standında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimizi temsil edeceğiz.” dedi.
Euro’nun yükselmesi ile komşu ülke Yunanistan ve Bulgaristan’dan İlimize gelen günübirlik ziyaretçi sayısının artmış durumda olduğunu belirten Zıpkınkurt;” Bunu bir avantaj olarak görmeli ve nasıl konaklatabilirizi düşünmeliyiz.Gelen ziyaretçiler ile anlaşabilmek adına dil bilmek çok önemli. ETSO olarak bu konuda da girişimlerimize devam ediyoruz. Odamız, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibat içerisinde ve ilerleyen günlerde tekrar Yunanca ve Bulgarca dil kursları açmayı planlıyoruz. Turizm ile ilgili sektör temsilcileri ve çalışanları bu kurslara katılarak kendilerini geliştirmeliler.” sözleri ile konuşmasına devam etti. Zıpkınkurt, konaklama sektör temsilcilerine tek bir format ile Edirne Otellerini tanıtabilecekleri güncel tanıtım materyalleri oluşturmaları ile ilgili öneride bulundu.
Konaklama sektör temsilcilerin taleplerinin görüşülerek sektör sorun ve çözüm önerilerini dile getirilidiği toplantıda Turizm Danışma Bürolarının sayısının arttırılması, çeşitli yerlere kurulması, araçların park sorunu ve cocardlı rehberlere ihtiyaç duyulması gibi hususlarda istişarelerde bulunuldu.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir