Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Kocaeli Ticaret Odası’ndan ETSO’ya Ziyaret

01.11.2019
583
Kocaeli Ticaret Odası’ndan ETSO’ya Ziyaret

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut, Meclis Başkanı Akın Doğan Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerinin bulunduğu heyet Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı M. Emre Alp ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Kocaeli Ticaret Odası heyetinin bir araya geldiği ziyarette iki odanın çalışmaları hakkında istişarelerde bulunuldu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt “Edirne ekonomisi tarım ve turizme dayalı olan bir şehir.İlimiz Floransa’dan sonra metrekareye en çok tarihi eserin düştüğü ikinci Avrupa kenti ve Osmanlı’ya başkentlik yapmış bir şehir olması sebebi ile de kültür, tarih, inanç ve gastronomi turizmi ile ön plana çıkmakta. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak turizmin daha çok gelişmesi adına çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.Yunanistan ve Bulgaristan’a sınır kapılarımızın bulunması bizler için bir avantaj. İlimiz ile Yunanistan ve Bulgaristan iş dünyasını bir arada tutmak adına Odamız bünyesinde Yunanca ve Bulgarca dil kursları veriyor, fuarlara katılıyor, Yunanistan ve Bugaristan Odaları ile işbirliklerimizi sıcak tutup ticareti kolaylaştırmak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

ETSO Meclis Başkanı M. Emre Alp ise “Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak Edirne İlimizi, Türkiye’ nin Dünyaya, Dünyanın Türkiye’ ye açılan, bilgi, ticaret, kültür ve turizm kapısı yapmak vizyonu ve ekonomik ve sosyal kalkınma için etki alanımızda katma değer yaratarak, gelişmeyi sürekli kılmak  misyonu ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Dolayısıyla  üyelerimize kaliteli hizmet vermek ve ekonomik hayata katma değer sağlamak adına 7/24 çalışan bir Oda olmaya özen gösteriyoruz.” sözlerine yer verdi.

Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Bulut ise “Üyelerimize ve tüm paydaşlarımıza her dönem ve her koşulda gelişen kalite ve hızda hizmet sunmak hedefi ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Değişen koşullara hızla adapte olup, yenilikleri takip etmek ve daima güncelliğimizi korumak, işbirlikleri sağlamak ve Odalar ile bir arada bulunmak adına ortak komite toplantılarımızı farklı şehirlerde düzenlemekteyiz. Bu kapsamda Edirne en çok talep edilen İl oldu.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette iki şehrin ekonomik yapısı ve Odaların çalışmaları hakkında istişarelerde bulunuldu.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir