Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Gezici Bilgi Merkezi TIR’ı yola çıktı

15.11.2016
444
Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Gezici Bilgi Merkezi TIR’ı yola çıktı

Edirne AB Bilgi Merkezi ve Edirne Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliği ile organize edilen, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Gezici Bilgi Merkezi TIR’ı yola çıktı.

Edirne’nin en fazla şiddet görülen ve bunun kayıt altına alındığı Merkez mahalleleri ve ilçelerinde, içinde bir sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve kadına yönelik şiddet alanında çalışan sosyal uzmanlar bulunan Gezici Bilgi Merkezi, gerçekleştirilen açılış töreni ile turuna start verdi.
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısı ile organize edilen ve 15 gün süresince devam edecek olan etkinlik kapsamında, şiddet gören, mağdur ve dezavantajlı kadınlara ulaşmanın yanı sıra, toplumun tüm kesimlerinin bilinçlendirilerek kamuda bir farkındalık oluşturulması hedefleniyor.
Edirne’nin tüm ilçelerini gezecek olan TIR her bir durak noktasında kurulacak Danışma Masası’nda, mevcut uzman ekibi ile bilgiler verecek. Gezici Bilgi Merkezi, aynı zamanda birçok yayın dağıtımı yapacak ve bilgilendirici kamu spotları gösterimlerinde bulunacak.

Saraçlar Caddesi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bilgin Özbaş, bir toplumun en değerli varlıklarının kadın ve çocuklar olduğunu vurgulayarak, “Şiddet öğrenilen bir davranıştır ve şiddet şiddeti doğurmaktadır. Baba anneye şiddet uyguluyorsa, anne çocuğuna okulda arkadaşına, evde kardeşine, kardeşi de oyuncağına şiddet uygulamakta ve evde, sokakta, okulda, trafikte ve kısacası hayatımızın her aşamasında şiddet ile yüz yüze gelmekteyiz”dedi.
Proje paydaşlarından olan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, “2016 yılı itibariyle Odamız çatısı altında faaliyetlerine başlayan AB Bilgi Merkezi ile hizmetlerimize farklı bir boyut eklenerek, doğrudan kamuya erişen sosyal bir yapı oluşmuştur. Ulusal ve uluslararası tüm gelişmelere rağmen kadına yönelik şiddet dünyada 21’inci yüzyıla en önemli sorunlardan biridir” ifadelerini kullandı.

Edirne Vali Yardımcısı Mustafa Ergün de Edirne AB Bilgi Merkezi ve Edirne Valiliği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü işbirliği ile organize edilen, Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Gezici Bilgi Merkezi TIR’ının olumlu sonuçlar oluşturması temennisinde bulunarak, emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından TIR üzerinde kurulan dev ekranda bilgilendirici kamu spotları gösterimlerinde bulunuldu.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir