Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

13.11.2021
234
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında  İşbirliği Protokolü İmzalandı

İlimize ait ekonomik değer taşıyan ürünlerin bilinirliğini arttırmak ve üretim standartlarının hukuki koruma altına alınması ve ürün kalitesinin arttırılması amacıyla Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile Trakya Kalkınma Ajansı arasında Edirne Ciğer Sarması ve Lalapaşa Karaçalı Balı başta olmak üzere Edirne’mize özgü değerler için marka, coğrafi işaret vb. fikri mülkiyet hukuku konularında tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi hususunda İşbirliği Protokolü imzalandı.
Protokol Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin tarafından imzalandı.
ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt “Coğrafi işaret, tüketiciler için ürünün kaynağını, karakteristik özelliklerini ve ürünün söz konusu karakteristik özellikleri ile coğrafi alan arasındaki bağlantıyı gösteren ve garanti eden kalite işaretidir. Coğrafi işaret tescili ile kalitesi, gelenekselliği, yöreden elde edilen hammaddesi ile yerel niteliklere bağlı olarak belli bir üne kavuşmuş ürünlerin korunması sağlanır. Bu kapsamda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak İlimiz ve İlimize özgü değerlerin korunması, tanıtılması kapsamında yapmış olduğumuz çalışmalarda birlikte yol alarak Edirne’mize özgü değerler için marka, coğrafi işaret vb. fikri mülkiyet hukuku konularında tescil işlemlerinin gerçekleştirilmesi noktasında Trakya Kalkınma Ajansı ile İşbirliği Protokolü imzalamış bulunmaktayız. Protokolün İlimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise “Bölge Planı ve Çalışma Programı hedefleri doğrultusunda, Ajansımız ile Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında, Bölgede ekonomik değer taşıyan ürünlerin bilinirliğini artırmak ve hukuki koruma sağlamak üzere ortak çalışma yapılması amacı ile bir araya geldik. İmzalanan İşbirliği protokolünün İlimiz ve Bölgemiz adına hayırlı olmasını temenni ederim.” İfadelerini kullandı.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir