Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

ETSO Heyeti Filibe’de Türk-Bulgar İş Forumu’na katıldı

03.10.2016
354
ETSO Heyeti Filibe’de Türk-Bulgar İş Forumu’na katıldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Serkan Üner ile birlikte Plovdiv Uluslararası Sonbahar Fuarı kapsamında düzenlenen Filibe Türk-Bulgar İş Forumu’na katıldı.

Bu yıl 72.si düzenlenen Plovdiv Uluslararası Sonbahar Fuarı kapsamında Filibe Ticaret Ataşeliği, Bulgar-Türk İşadamları Derneği ve Trakya Kalkınma Ajansı desteği ve koordinatörlüğünde Filibe-Türk Bulgar İş Forumu gerçekleştirildi. Foruma Türkiye’nin Trakya bölgesinden iş adamları heyetinin yanı sıra ticaret odaları ve borsalarının yöneticileri de iştirak etti.
Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy’un konuşmasıyla başlayan Bulgar-Türk İş Forumunda, Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, BULTİŞAD Başkanı Fikret İnce, BULTİŞAD Başkan Yardımcısı ve DTİK Bulgaristan Masası Başkanı Edis Emre, Trakya Bölgesi İş Adamları Heyeti Adına – Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetıntaş, DEİK Bulgaristan Masası Başkanı Osman AK, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren ve Filibe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dobrina Prodanova konuşmacı olarak söz aldı.
Ayrıca Filibe Ticaret Ataşeliği Uzmanı Kanariya Redzhebova, BULTİŞAD Müdürü Ventsislav Venkov, Bulgaristan Yatırım Ajansı Müdür Yardımcısı Macide Ahmedova tarafından yapılan sunumlarda Bulgaristan’ın yatırım ortamına ilişkin katılımcılara detaylı bilgiler verildi.
Filibe Başkonsolosluğu, BULTİŞAD, DEİK, DTİK ve Bulgaristan Yatırım Ajansı yetkilileri Türk işadamlarına ortak çağrıda bulunarak Bulgaristan’da yatırım yapmak istemeleri halinde kendilerinden her türlü hizmeti alabileceklerini ve her adımda yanlarında olacaklarını ifade ettiler. Ayrıca Bulgaristan-Türkiye arasındaki ihracat hacminin 4 milyar dolar olduğunu ancak bunun büyük bir kısmını Bulgaristan’ın Türkiye’ye ihraç ettiğini dile getiren yetkililer bu durumu Türkiye lehine çevirmemiz gerektiğini belirttiler.
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren de konuşmasında komşu ülke Bulgaristan ile yıllardır süregelen ilişkilerimizin ve ticaret hacmimizin artarak devam ettiğini ancak daha da geliştirilmesi için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu ifade etti. İş Forumu sonrasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin de bu anlamda büyük katkı sağlayacağını belirten Eren Trakya Bölgesi işadamları ve Bulgaristan iş dünyasının bir arada bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Bulgar- Türk İş Forumunun ardından 39’u Türkiye’den, 37’si Bulgaristan’dan katılan toplam 76 firma ikili iş görüşmelerine katıldı. İkili iş görüşmelerinin devamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Plovdiv Uluslararası Sonbahar Fuarı’nı ziyaret ederek katılımcı firmaların standlarında görüşmelere devam etti.
Etkinliğin ikinci gününde Filibe Ticaret Ataşeliği tarafından organize edilen Trakya Ekonomi Bölgesi ziyaretine katılan heyet bölgenin yapısı, bölgede faaliyet gösteren işletmeler ve bölgede yatırım şartları hakkında yetkililer tarafından bilgilendirildi.
2 günlük verimli bir programı tamamlayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyeti program boyunca katıldıkları etkinlikleri faydalı bulduklarını ve ticari ilişkilere önemli etkilerinin olacağını ifade etti.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir