Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) ile İlgili Süre Uzatımı ve Güncelleme Duyurusu

21.04.2020
686
Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) ile İlgili Süre Uzatımı ve Güncelleme Duyurusu

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Genel Müdürlüğü’nden gelen yazıya istinaden Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) Uygulamasına Geçilmesi ve süre uzatımı hakkındaki bilgilendirme;

Elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) Uygulamasına Geçilmesi

 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği sanayi işletmelerimizin kayıtlarının tutulduğu Sanayi Sicil Bilgi Sisteminde yapılan güncelleme neticesinde artık elektronik Sanayi Sicil Belgesi (e-belge) uygulamasına geçilmiştir. Bu kapsamda sisteme kayıtlı sanayicilerimiz elden müracaata gerek kalmaksızın sanayi siciline ilişkin ilk kayıt, belgelendirme, vize, değişiklik, vb. tüm işlemlerini e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine girerek yapabileceklerdir.

Covid-19 Salgını Nedeniyle 2019 yılı Yıllık İşletme Cetveli Verilme Süresine ilişkin

Küresel ölçekte yaşanmakta olan Covid-19 salgın riski nedeniyle 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanunu gereği her yıl Nisan ayı sonuna kadar girilmesi(doldurulması) gereken Yıllık İşletme Cetveli’ni veremeyen sanayicilerimizin bahsi geçen Kanun çerçevesinde Bakanlığımıza başvurmaları halinde sürenin 4 aya kadar uzatılması Bakanlığımız yetkisindedir.  Bu kapsamda mücbir sebep bildirme ve işletme cetveli veri girişi erteleme talepleri e-devlet üzerinden sunulan Sanayi Sicil Bilgi Sistemine 17 Nisan 2020 tarihinden itibaren sanayicilerimiz tarafından girilebilecek ve Bakanlığımız tarafından hızlıca sonuçlandırılacaktır.

Sanayi Sicil Belgesi Vize İşlemlerine İlişkin
Elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizin de iki yılda bir Bakanlığımız sanayi sicil sistemi üzerinden yaptırmakta oldukları vize işlemlerinde Covid-19 salgın riski nedeniyle yaşanabilecek gecikmeler dikkate alınarak vize ek süre uygulamasında değişiklik yapılmıştır. Bakanlığımızın teklifi üzerine EPDK tarafından alınan 09/04/2020 tarih ve 9294 sayılı Karar çerçevesinde; elektrik tarifelerinde sanayi aboneliğinden yararlanan sanayicilerimizden talep edilen Sanayi Sicil Belgesi vize işlemlerinde uygulanan ek süreler 1 Mart 2020 ile 30 Haziran 2020 arasında dolacak olanlar için 30 gün yerine 90 gün olarak uygulanacaktır.

E-Devlet Kullanıcısı ile Giriş
Sanayi sicil uygulamasında E-Devlet sistemine geçilmiş olup E-Devlet alanından giriş yapılarak varsa mevcut firmalarınızı “Belge No İle İşletme Getir” menüsünü kullanarak “Kayıtlı İşletmelerim” bölümüne düşürmeniz gerekmektedir.

NOT: SİSTEMDE YAPTIĞIMIZ GÜNCELLEMELERİN SAĞLIKLI ÇALIŞABİLMESİ İÇİN ÖNCELİKLE CHROME TARAYICINIZIN GEÇMİŞİNİ TEMİZLEMENİZ VE SANAYİ SİCİL BİLGİ SİSTEMİNİ GİRİŞ YAPTIKTAN SONRA POPUP’LARA İZİN VERMENİZ GEREKMEKTEDİR.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir