Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nun bir projesi olan ‘Kırsalın Doğal Pazarı Girişimci Kadınlar’ ETSO’da toplandı.

30.09.2016
311
Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nun bir projesi olan ‘Kırsalın Doğal Pazarı Girişimci Kadınlar’ ETSO’da toplandı.

Edirne Kadın Girişimciler Kurulu’nun bir projesi olan ‘Kırsalın Doğal Pazarı Girişimci Kadınlar’ projesi kapsamında kurulan doğal ürünler pazarının iyileştirilmesi amacı ile ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne İl KGK İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan, Başkan Yardımcısı İlknur Özcan, Komite Üyesi Pınar Ersaçmış ve Kırsalın Doğal Pazarı Kadın Esnafları’nın katıldığı bir toplantı düzenlendi.

İlimizin kazanımları ve kadınların kendi ayakları üzerinde durabilmesi için önemi bir adım olan ve yılın dört mevsimi tezgahlarını açan köylü kadınlar kendi bahçelerinde ürettikleri sebze ve meyveler ile evlerinde hazırladıkları yiyecek ve ürünleri satışa sunduğu pazarın kalitesinin arttırılması amacı ile hijyen ve temizlik kuralları, tek tip etiket sistemi, pazar kuralları hakkında bilgilendirme yapıldı.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Türkiye’nin Çoğu İline örnek olan Kırsalın Doğal Pazarı projesinin hayata geçmesinin çok doğru bir karar olduğunu ve güzel işler başarıldığını belirterek; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak kadın girişimcilerin, Kırsalın Doğal Pazarı ve Pazar Esnafı’nın her zaman yanında olduklarını ve çalışmalarına destek vereceklerini belirtti.

Edirne İl KGK İcra Komitesi Başkanı Elmas Aslan ise pazarın kalitesinin arttırılması amacı ile hijyen ve temizlik kuralları, tek tip etiket sistemi, pazar kuralları hakkında bilgilendirme yaptıktan sonra Kırsalın Doğal Pazarı projesi için yapılan fedakarlıklar, sarfedilen çaba ve verilen emeklerin boşa çıkmayarak pazarın büyümesi, gelişmesi ve örnek proje olmasından dolayı gurur duyduğunu belirtti.

Bilgilendirme toplantısının ardından aynı ürünlerin satıldığı farklı tezgahlar arasında ürün fiyatları arasında fark olmaması amacı ile fiyat tarifesi belirlendi.

Tescil İşlemleri Hakkında Genel Bilgilendirme

15.04.2014 tarihinden itibaren kuruluş ve diğer tüm tescil işlemleri MERSİS üzerinden yapılmaya başlanmıştır. Tescil için müdürlüğümüze gelmeden önce MERSİS  üzerinden başvuru yapılmalıdır.

Karardaki bilgiler ile MERSİS’teki bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gerekmektedir. Başvuruyu onaya göndermeden önce başvuru ön izleme bölümünden kontrol ediniz.

NOTLAR:
1) Tüm tescil işlemleri için MERSİS üzerinden kullanıcı kaydı ya da e-devlet şifresi ile girilmesi zorunludur.

2) Üye kısmından yapılan Tescil girişlerinde Değişiklik İşlemleriDeğişiklik BaşlatKarar Bilgisi Girişi, Değişiklikler Girildikten Sonra Onay Gönder işlemini yapın.

3) Müdürlüğümüzce yapılan inceleme sonrası ;
a) Sistemde ön kontrol butonu henüz aktif olmadığından, başvurulara sistem üzerinden onay verilememektedir. 02842251014-118-120 numaralı telefonlardan Müdürlüğümüze ulaşabilirsiniz.

b) Müdürlüğümüzce başvurunuz reddedilmiş ise Ret gerekçesi sisteminize düştükten sonra düzeltme işlemini, devam eden başvurularım bölümünden düzelterek başvuruyu yeniden onaya gönderiniz .

Yapmış olduğunuz başvuruların sonuçlarını MERSİS giriş ekranınızdan takip etmeniz gerekmektedir.

Başvuruyu MERSİS üzerinden onaya gönderdikten sonra 02842251014- 118- 120 numarasını arayarak müdürlüğümüzden randevu alınız.

MERSİS e-belge hizmetleri hakkında bilgilendirme

Firmanıza ait tasdikname, iflas ve konkordato, 111 madde belgesi gibi belgeleri e-imzalı olarak MERSİS’ten alabilirsiniz.

Şirket / işletme / kooperatifi temsile yetkili herhangi biri tarafından MERSİS‘e kullanıcı bilgileri ile giriş yapılır. Talep sırasında e-imza zorunluluğu bulunmamaktadır.
1. “Başvurular” sekmesinden “Belge Başvurusuna girilerek belge talep edilecek şirket / işletme / kooperatif seçilir.
2. Talep edilen belge ve talep gerekçesi yazılarak kaydedilir.
3. Başvuru özetindeki “Belge Ödeme İşlemlerine giriş yapılarak sanal pos aracılığı ile ödeme yapılır.
4. Ödemesi yapılan belge talebi Ticaret Sicili Müdürlüğü onayına düşer.
5. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra belge, Ticaret Sicili Müdürlüğü yetkilisi tarafından güvenli elektronik imza ile imzalanır.
6. Talep sahibi imzalı e-belgeyi “Belge Başvuruları” adımından indirerek yazdırabilir