Vergi Dairesinden ETSO’ya 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu İle İlgili Bilgilendirme

04 Tem. 2018 17:18
578
Vergi Dairesinden Etso’Ya 7143 Sayılı Yapılandırma Kanunu İle İlgili Bilgilendirme

Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Yıldırım Bozbıyık ve Vergi Dairesi Başkanı Selahattin Başkal Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı M. Emre Alp ve ETSO Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldiler.

Ziyarette 7143 Sayılı Kanun kapsamında yapılandırma çalışmalarıyla ilgili olarak; kanunun önemi, yapılandırma kanunu kapsamında yapılacak faaliyetler konusunda bilgilendirme yapıldı.

 Toplantıda Kanunla; kesinleşmiş vergi ve diğer borçlara ödeme kolaylıkları, ihtilafların sulh yoluyla sonlandırılması, inceleme ve tarhiyat safhasındaki borçların yapılandırılması, beyan edilmemiş veya eksik beyan edilmiş gelir ve kazançların zam ve faizsiz pişmanlıkla beyan edilmesi, geçmiş dönemlere ilişkin matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflere ayrıcalıklar, işletmelerdeki emtia, makine, teçhizat ve demirbaş kayıtlarına ilişkin cezasız düzeltme imkanı, kasa ve ortaklardan alacaklar hesabının cezasız ve faizsiz düzeltilmesi,yurt içi ve yurt dışı bazı varlıkların belli tarihe kadar vergisiz ve ayrıcalıklı imkanlarla milli ekonomiye kazandırılması, 6552, 6736 ve 7020 sayılı Kanunlar kapsamında ödemeleri devam eden borçlar için peşin ödeme indirimi hükümlerinden yararlanma gibi çok önemli imkanlar getirilmiş olduğu belirtilerek bu imkanlardan mükelleflerin faydalanabilmesi için azami gayret gösterildiği ifade edilmiştir.

 Özellikle peşin ödeme seçeneğini tercih eden mükelleflere %90 Yİ-ÜFE indirimi sağlanacağının ve matrah ve vergi artırımında bulunan mükelleflerin artırımda bulundukları dönemler için vergi incelemesine tabi tutulmayacakları hususlarında mükelleflere detaylı bilgi verilmesi gerektiği hususları konuşulmuştur.

 Başvuruların, kanun kapsamındaki alacaklar için 31 Temmuz 2018, matrah ve vergi artırımı için 31 Ağustos 2018 ve varlık barışı için 30 Kasım 2018 tarihine kadar gib.gov.tr üzerinden elektronik ortamda veya vergi dairelerine giderek kağıt ortamında yapılabileceği belirtilmiştir.

 Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Zıpkınkurt "7143 Sayılı Kanun kapsamındaki yapılandırma çalışmalarıyla toplumun birçok kesimi için önemli avantajlar sunuluyor. Dolayısıyla yayımlanan kanun ile devlete karşı borçların ödenmesinde önemli kolaylıklar sağlandığını görüyoruz.İş dünyası temsilcileri olarak Edirne Ticaret ve Sanayi Odası adına üyelerimize katkı sağlayacak her çalışmada bulunmaya hazırız" ifadeleri kullandı.

 Ziyaret sonunda yapılandırma kapsamındaki ödemelerin www.gib.gov.tr internet sayfası ve interaktif vergi dairesi üzerinden, GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankalardan ve Vergi Dairelerinden yapılabildiğinin altı çizilmiştir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->