Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Giriş Yapın yada Üye Olun

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

  • Edirne Ticaret ve Sanayi Odası
  • Adres:
  • 1. Murat Mahallesi Talatpasa Cad. No: 80 EDİRNE
  • Tel: (+90) 284 225 10 14
  • Faks: (+90) 284 212 98 64
  • E-posta: etso@etso.org.tr

Türkiye'nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi - Türkiye 100 Projesi

24 Eyl. 2014 10:37
982

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden alınan 02.09.2014 tarih ve 16720 sayılı yazı ile; Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde, TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketlerinin belirlenerek, söz konusu şirketlerin görünürlüklerini arttırmak ve bu şirketlerin küresel bağlantılarını kuvvetlendirmek amacıyla, “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi – Türkiye 100” projesi yürütüldüğü bildirilmiştir.

Geçen yıl Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği öncülüğünde TEPAV ve AllWorld Network işbirliğinde “Türkiye 100 Programı” organize edilmiş, 2010-2012 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirlerinin büyüme hızı dikkate alınarak, Türkiye 100 listesine giren şirketler belirlenmiştir.

Türkiye 100 listesinde yer alan şirketler için 3-6 Aralık 2013 tarihlerinde yapılan Beşinci İzmir İktisat Kongresi’nde, Kalkınma Bakanı Sayın Cevdet Yılmaz’ın ev sahipliğinde Türkiye 100 ödül töreni gerçekleştirilmiştir, ilk 10’da yer alan şirketlerin temsilcileri, T.C. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül tarafından kabul edilmişlerdir.

Türkiye 100 şirketlerinin kamuoyuna duyurulması ile birlikte yazılı ve görsel basında çok sayıda haber yapılmıştır. Görünürlüklerin artan şirketlerin yeni ortaklara, müşterilere ve tedarikçilere erişimleri kolaylaşmıştır. Bu şirketlerin büyümelerini devam ettirebilmeleri için gerekli kilit unsurlardan biri olan görünürlük, Birlik öncülüğünde gerçekleştirilen programlar sayesinde bu şirketlere sağlanmıştır. Buna ek olarak, Türkiye’nin en hızlı büyüyen şirketleri, AllWorld Network’ün çok sayıda ülkeden binlerce hızlı büyüyen şirketin de dahil olduğu, küresel ağına katılmışlardır. Ayrıca, başarılı şirketlerin bir bölümü, AllWorld Network tarafından her yıl Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirilen AllWorld Harvard Zirvesi’ne katılarak, farklı ülkelerden girişimcilerle iş ilişkileri geliştirme şansı yakaladıkları belirtilmiştir.

Türkiye 100 Programı 2014 yılında da devam edecek olup, Şirketlerin 2011-2013 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirlerinin büyüme hızı dikkate alınacaktır. Türk özel sektörünün dünyayla olan bağlantılarının kuvvetlendirilmesine imkan sağlayacak olan “Türkiye 100 Programı” için aşağıda verilen kriterlere uyan firmaların müracaatlarını http://turkiye100.tobb.org.tr/ üzerinden yapmaları ilgili üyelerimizin bilgilerine sunulur.

Türkiye 100 yarışması nedir?
TOBB öncülüğünde, TEPAV ve Harvard Üniversitesi İşletme Okulu Profesörü Michael Porter tarafından kurulan AllWorld Network işbirliğinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen başarılı şirketlerini belirlemek ve bu şirketleri ödüllendirmek üzere gerçekleştirilen bir yarışmadır.
Detaylı bilgiler http://turkiye100.tobb.org.tr/ adresinden temin edilebilir.

Türkiye 100 yarışması başvuru kriterleri nelerdir?
Ölçek ve Performans
2013 itibariyle 10 veya daha fazla tam zamanlı çalışana sahip olmak
En az 3 yıllık işletme geçmişine ve 2013 itibariyle en az 500.000 ABD doları satış gelirine sahip olmak.Son 5 yıl içinde kurulmuş olan ve geçtiğimiz 12 ay süresinde en az 100 bin ABD doları ciroya ulaşmış olan şirketler “İzlenecek Şirketler” kategorisine alınacaklardır. Bu şirketlerin Türkiye 100 listesinde yer almaları mümkün olmasa da AllWorld’ün iletişim ağına dahil edileceklerdir.

Yasal Yapı
Başvuru yapacak şirketler, bağımsız, özel ve kar amaçlı olmalıdır.
Şirketin merkezi Türkiye’de olmalıdır.(Şirket ,yasal olarak başka bir ülkede şirketleşmiş olabilir. Yabancı bir şirketin Türkiye şubeleri yarışmaya başvuramaz.)
Şirketin yerli ve yabancı yatırımcıları olabilir, ancak hisselerinin %51’i veya daha fazlası bir halka açık şirkete veya kamuya ait olmamalıdır.
Kar amacı gütmeyen şirketlerin ve franchise, otomobil satış bayiliği, banka veya kamu hizmeti veren şirketlerin başvuruları kabul edilmeyecektir.
Bir holdingin sahip olduğu ancak bağımsız tüzel kişilik durumuna sahip işletmeler başvuruda bulunabilir.

Değerlendirme nasıl yapılmaktadır?
Başvuran şirketler 2011-2013 dönemindeki yıllık ortalama satış gelirleri büyüme hızına göre sıralanacaktır.
Satış gelirlerini en hızlı artıran şirket Türkiye 100 listesinde 1’inci sırada yer alacaktır.

Nasıl başvurulabilir?
Başvurular, http://turkiye100.tobb.org.tr/ adresinden, online alınmaktadır. Başvuru ücretsizdir.

Son başvuru tarihi nedir?
Son başvuru tarihi 15 Kasım 2014’tür.


 

Yukarı çık.