Süper molekül ile tarımda verim arttırılıyor

25 May. 2016 08:55
573
Süper Molekül İle Tarımda Verim Arttırılıyor

Yenilikçi zirai ilaçlar, bitki besleme ürünleri, gübre üretimi ve tarımsal üretim çözümleri alanında uzmanlaşmış Avusturyalı Hi Tech AG firmasının yetkilileri Edirne ilinde tarım alanında faaliyet gösteren kurumlar, STK’lar ve işletmelerle ortak işbirliği fırsatlarını görüşmek üzere Edirne'ye geldi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan toplantıda Hi Tech AG Firma Müdürü Paul Freeman süper molekül ile imal ettikleri nano teknolojik tarımsal üretimlerin tanıtımını yaptı.

Toplantıya; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk, Meclis Başkanı Fedai Canım, Keşan Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Yörük,Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, İpsala Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Girgin ve Trakya Birlik yetkilileri ve tarım alanında faaliyet gösteren firmalar katıldı.

Kırk yıl önce üretimi yapılan süper molekülün kozmetikten tarıma kadar her alanda kullanıldığını ifade eden Hi-Tech AG Müdürü Freeman, üç yıl önce bu süper molekülle tanıştıklarını ve kullanım hakkını aldıklarını söyleyerek, dünyada tarım alanında kullanım hakkını almış tek firma olduklarının altını çizdi. Süper molekül ve kullanım alanları hakkında bilgi veren Freeman, firmasının molekülü ileri teknoloji ile tarıma uyguladıklarını ve üç yıldır da bu alanda ilerleyerek üç farklı kıtada büyük bir pazara sahip olduklarının altını çizdi. Süper molekülden 70-80 çeşit gübre ve ilaç imal edildiğini ve bu molekülü kullanarak tarım da yaşanan ve çözümü bulunamayan hastalıkları dahi iyileştirdikleri vurguladı. Yunanistan pazarına yakın zamanda girdiklerini belirten Freeman “Süper molekül ile imal ettiğimiz ürünler Yunanistan pazarında % 100 kullanılıyor ve çözümü bulunamayan zirai hastalıklarda dahi olumlu sonuçlar aldık” dedi.

Toprak analizi yapıldıktan sonra, toprağın cinsi, üretilecek ürün ve içinde barındırdığı hastalıklara göre süper molekül kullanarak gübre geliştirdiklerini söyleyen Freeman, görseller ile tarım ürünlerindeki etkilerini katılımcılara aktardı. Freeman tanıtım sonunda katılımcılarla birebir görüşerek sorularını yanıtladı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->