Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

“Okul- Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli” Protokolü imzalandı

15 Nis. 2016 10:42
687
“Okul- Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli” Protokolü İmzalandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Edirne Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında “Okul -Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli Protokolü imzalandı.

Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan imza töreninde; Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, İŞKUR Müdürü Şengül Çildam protokolü imzaladı.

 

İmza töreni öncesi konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Özcan Protokolün amacının; Edirne'de ki mesleki ve teknik eğitim okullarının, eğitsel, sosyal ve ekonomik gereksinimlerinin giderilmesi yolu ile güçlendirilmesi; sektörlerdeki ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün “Okul- Sanayi İşbirliği İstanbul Modeli” ile en üst düzeyde sağlamak olduğunu söyledi ve Edirne için hayırlı olmasını diledi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile işbirliği içinde çalıştıklarını söyleyen Özcan, birlikte başarılı projelere imza atmaya devam edeceğiz dedi.

 

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt da yaptığı konuşmada, imzalanan işbirliği protokolü ile Edirne de ki işverenlerin yükünün hafifleyeceğini kaydetti. Bu projenin istihdama da katkı sağlayacağını söyleyen Zıpkınkurt işverenlerin kaliteli ve nitelikli elemana ulaşmasının da kolaylaşacağını da bildirdi.

 

Edirne İl İş Kur Müdürü Şengül Çildam; İstihdam odaklı olan ‘Okul Sanayi İşbirliği’ protokolümüz iş gücü arz ve talebin eşleştirilmesinde istihdama önemli katkı sağlayacaktır. Çünkü nitelikli işgücü ihtiyacını karşılamak için düzenlenmiştir bu protokol. İŞKUR olarak biz bu protokolde, uzmanlarımız vasıtasıyla öğrencilere; iş arama becerileri mülakat görüşme teknikleri, CV hazırlama gibi bilgilendirmeler yapılacak. Projenin en önemli ayağı ise iş başı eğitim programı olacak. Burada çalışacak katılımcılarımıza günlük 50’Tl ücret verilecek ve Genel Sağlık Sigortaları yapılacak. Burada kişi yapacağı işi mesleğin başında deneyim yaparak öğrenecek.”

 

Milli Eğitim Müdürlüğü'nde imzalanan protokolle Edirne'de hayata geçirilen proje kapsamında; işbirliği yapılacak okulların yeni teknolojiye uygun makine, ekipman ve donanımı için İşsizlik Sigortası Fonu’ndan kaynak aktarılması sağlanacak. İşbirliğine dahil edilen okullarımızda okuyan öğrencilere, iş ve meslek danışmanları tarafından; iş arama becerileri, görüşme ve mülakat teknikleri, benzeri alanlarda danışmanlık ve rehberlik hizmetleri de verilecek. Bu okullardan mezun olanlar işbaşı eğitim programından öncelikle yararlanacak. İşbaşı eğitim programı süresince katılımcının ücretini, genel sağlık sigortasını, iş kazası meslek hastalığı sigorta primi ödenecek. Programdan yararlanan öğrencilere işletme kadrosunda işe alındığında işveren payı sigorta prim desteği de verilecek. İş birliği yapılan okullarda işverenlerin talepleri doğrultusunda işsizlere yönelik meslek edindirme eğitimleri yapıldığında eğitici ücretleri, kursiyer cep harçlığı, genel sağlık sigortası ve iş kazası meslek hastalığı sigorta primleri de ödenecek. Bu iş birliği sonunda sanayi kuruluşlarımızın üretim gücü ile okullarımızdaki eğitim tecrübesi birleşecek ve karşılıklı akış içinde yeni eğitim imkânları ortaya çıkacak.

Yukarı çık.