Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

İşadamlarından işbirliği buluşması

22 Şub. 2016 11:15
511
İşadamlarından İşbirliği Buluşması

Selanik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Odası yetkilileri ve Yunanistan'da faaliyet gösteren işletmelerden oluşan 20 kişilik bir heyet Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) ve Selanik Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Odası işbirliği ile yürütülen Erasmus Projesi kapsamında Yunanistandan gelen işadamları heyeti, Edirne’deki iş adamlarıyla ETSO'da bir araya geldi. Yunanistan’ın Selanik kentinden Edirne’ye gelen 20 kişilik iş adamlarıyla Edirneli işadamları ETSO’da görüşmelerde bulundu.

 

ETSO Genel Sekreteri Nevzat Taşkın açılış konuşması yaparak, Selanik’ten gelen işadamlarını ETSO’da ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirtti. “Bugünkü toplantımızın birinci bölümü firmalarla ikili iş görüşmeleri halinde gerçekleşecek. İkinci bölümde ise, bu toplantıdan elde edilen sonuçlar ve sonuç bildirgesiyle birlikte ticaret ve sanayi odası başkanımızla değerlendirmelerini yapacağız. Bugünkü toplantımızın gerçekleşmesinde başta başkanımızı ve diğer tüm katılımcılara değerli katkıları için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Komşu ülke Yunanistan ile ticaretimizin geliştirilmesi için bu tür toplantıları sık sık tekrarlayacağız. İkili iş görüşmelerinin başarılı geçmesini temenni eder, başarılar dilerim" dedi.

 

Hem tanışma hem de nasıl ortak faydalardan yararlanabileceği görüşüldü

 

Selanik Küçük Orta ve Küçük Ölçekli İşletmeler Odası Başkanı Panagıotıs Papadopoulos görüşmeler öncesi açılış konuşması yaparak, "Öncelikle hoş geldiniz. Katılımınızdan ve misafirperverliğinizden dolayı sizlere teşekkür ederiz. Burada hangi ortak faydalardan yararlanarak iş yürütebileceğimizi konuşmak ve bir birimizi tanımak için bulunuyoruz. Türk ve Yunan ortakların ve çalışanların birlikte ne tür ortak faydalardan yararlanabileceğine yönelik konuşmalar olacak. Burada yapılacak görüşmelerde herkese başarılar diler, gelecekte bu konuşmaları tekrarlamayı umut ediyorum. Görüşmelerin başarılı geçmesini arzu ediyorum" şeklinde konuştu.

 

Gıda ürünleri (sirke, balzamik sirke,sos, limon suyu), süt ve süt ürünleri (Manda sütü ürünleri, çeşitli tatlılar), deniz ürünleri (Balık yumurtası, marine edilmiş balık ürünleri, deniz tuzu), unlu mamuller (kurabiye, şekerleme), gıda ürünleri ( Zeytinyağı, reçel, marmelat, zeytin, bal), metal ve çelik ürünleri, mobilya ürünleri, ahşap işleme makineleri, cam ürünleri, hazır giyim, kapı ve pencere alüminyum doğrama işleri, süt ve süt ürünleri makineleri üzerine Yunanistan'da faaliyet gösteren firmalar Edirneli işadamları ile işbirliği görüşmeleri gerçekleştirdi.

 

İşbirliği Protokolü imzalandı

İkili görüşmelerin ardından organizasyonun ikinci kısmında proje toplantısı ve işbirliği protokolü imzalandı. İşbirliği Protokolünü ETSO Başkanı Recep Zıplkınkurt ve Selanik Küçük Orta ve Küçük Ölçekli İşletmeler Odası Başkanı Panagıotıs Papadopoulos imzaladı.

Yunanistan Edirne Konsolosu Paraskevi Charitidou'nun da katıldığı toplantının açılış konuşmasını yapan ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, Yunanistan ile yıllardır süregelen kültürel ve ticari paylaşımların gün geçtikçe arttığını belirterek: “Yunanistan'a yaptığımız ziyaretlerimiz esnasında sık sık işbirliği yapma ve Selanik bölgesindeki fırsat sektörlerini belirleyerek, işbirliği fırsatlarından faydalanmak istediğimizi dile getirdik. Bu proje sayesinde bu ortaklığın adımlarını atmış bulunuyoruz. Bugünden sonrada iki ülke işadamlarını biraraya getirmeye yönelik çalışmalarımız devam edecek” dedi.

Selanik Küçük Orta ve Küçük Ölçekli İşletmeler Odası Başkanı Panagıotıs Papadopoulos da yaptığı konuşmada, imzalanacak protokolle işbirliği köprüsünün temellerinin atılacağını söyleyerek: “ İmzalayacağımız protokolle bir köprünün temelini atmış oluyoruz. İki ülkenin işadamlarının bir araya gelerek ortaklık yapması memnuniyet verici. Bu protokol, iki ülke işadamlarını güçlendireceği gibi iki ülkenin ekonomisine de katkıda bulunacaktır” diye konuştu.

İşbirliği Protokolü'nün imzalanmasının ardından Selanik Küçük Orta ve Küçük Ölçekli İşletmeler Odası Başkanı Panagıotıs Papadopoulos, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt'a; güzel giden iki ülke ticari işbirliğinin ve ilişkilerin sembolü olarak beyaz güvercin maketi hediye etti. Zıpkınkurt , takdim edilen hediyeyi Edirneli işadamları adına aldığını belirterek, günün anısına Edirne çinisi tabak hediye etti. 

 

 

Yukarı çık.