Haskovo Basın Temsilcileri Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u ziyaret etti.

04 Ekim 2017 16:54
538
Haskovo Basın Temsilcileri Edirne Ticaret Ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u Ziyaret Etti.

Edirne Basın Yayın ve Enformasyon İl Müdürü Uğur Ülgey koordinatörlüğünde Edirne Bulgaristan Konsolosu Andon Andonov'un katılımı ile Haskovo Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nedyalka Kostova Dimitrova, Haskovo Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nikolay Mulishev Grudev Darik Radyosu temsilcilerinden Zhivka Todorova Dancheva ile Hristo Petkov Hristov, BTV Televizyonu temsilcilerinden Maria Vasilece Georgieva ile Andrey Veselinov Danchev,Stara ;Zagora Radyosu'ndan Zlatka Dimitrova Mihaylova Naydenova, H News Televizyonundan Tihomir Yanchev Petkov ve serbest gazeteci Yanko Naydenov Naydenov'un oluşturduğu heyet Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u ziyaret etti.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nın çalışma yapısı hakkında bilgiler veren Zıpkınkurt; Komşu ülkemiz Bulgaristan’da ki en yakın partnerlerimizden biri olan şehri Haskovo ile dış ilişkilerini güçlü bir şekilde sürdürdüklerini ve Haskovo Ticaret Odası ile sık sık bir araya geldiklerini belirtti. 

Zıpkınkurt "Odamız ve Bulgaristan'ın Haskovo, Burgaz ve Yambol Odaları ile işbirlikleri bulunmakta. İki ülke ticaret temsilcileri olarak Bulgar - Türk işadamlarının yaşadığı sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri sunmak adına toplantılar düzenleyip istişarelerde bulunuyoruz. Bulgaristan ve Edirne iş dünyası temsilcilerini bir araya getirip ikili iş görüşmeleri düzenliyor, ticaret ve turizm alanında ne gibi işbirlikleri yapılabileceği konusunda fikir alışverişi yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda yaşanan vize sorunu ile ilgili attığımız adımlar neticesinde, Bulgaristan'ın üst düzey makamları ile görüşerek vize sorununu çözüme bağladık. İki ülkenin yatırım imkanları, ticari fırsatları, karşılaşılan
engeller ve olası işbirlikleri adına çalışmalarımız devam etmekte." dedi.
 

Konuşmasının sonunda Zıpkınkurt; geçtiğimiz aylarda Türk,Yunan ve Bulgar gazetecilerinin bir araya geldiği 'Barış Gazeteciliği, Medya ve Çatışmaların Çözümü' söyleşinde açıklanan ve üç ülke gazetecilerinin de yer alması planlanan dijital platform üzerinde çalışmalarının devam ettiğini belirtti. 

Soru cevap şeklinde devam eden ziyaret sonunda Haskovo Basın Temsilcilerine Edirne'ye özgü hediyelerin takdim edilmesi ile son buldu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->