ETSO Heyeti Filibe'de Türk-Bulgar İş Forumu'na katıldı

03 Ekim 2016 13:17
918
Etso Heyeti Filibe'de Türk-Bulgar İş Forumu'na Katıldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Serkan Üner ile birlikte Plovdiv Uluslararası Sonbahar Fuarı kapsamında düzenlenen Filibe Türk-Bulgar İş Forumu'na katıldı.

   Bu yıl 72.si düzenlenen Plovdiv Uluslararası Sonbahar Fuarı kapsamında Filibe Ticaret Ataşeliği, Bulgar-Türk İşadamları Derneği ve Trakya Kalkınma Ajansı desteği ve koordinatörlüğünde Filibe-Türk Bulgar İş Forumu gerçekleştirildi. Foruma Türkiye'nin Trakya bölgesinden iş adamları heyetinin yanı sıra ticaret odaları ve borsalarının yöneticileri de iştirak etti.
   Filibe Başkonsolos Vekili Birey Yılmazsoy'un konuşmasıyla başlayan Bulgar-Türk İş Forumunda, Ticaret Ataşesi Barış Yeniçeri, BULTİŞAD Başkanı Fikret İnce, BULTİŞAD Başkan Yardımcısı ve DTİK Bulgaristan Masası Başkanı Edis Emre, Trakya Bölgesi İş Adamları Heyeti Adına - Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertuğrul Ziya Çetıntaş, DEİK Bulgaristan Masası Başkanı Osman AK, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren ve Filibe Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dobrina Prodanova konuşmacı olarak söz aldı.
   Ayrıca Filibe Ticaret Ataşeliği Uzmanı Kanariya Redzhebova, BULTİŞAD Müdürü Ventsislav Venkov, Bulgaristan Yatırım Ajansı Müdür Yardımcısı Macide Ahmedova tarafından yapılan sunumlarda Bulgaristan'ın yatırım ortamına ilişkin katılımcılara detaylı bilgiler verildi.
   Filibe Başkonsolosluğu, BULTİŞAD, DEİK, DTİK ve Bulgaristan Yatırım Ajansı yetkilileri Türk işadamlarına ortak çağrıda bulunarak Bulgaristan'da yatırım yapmak istemeleri halinde kendilerinden her türlü hizmeti alabileceklerini ve her adımda yanlarında olacaklarını ifade ettiler. Ayrıca Bulgaristan-Türkiye arasındaki ihracat hacminin 4 milyar dolar olduğunu ancak bunun büyük bir kısmını Bulgaristan'ın Türkiye'ye ihraç ettiğini dile getiren yetkililer bu durumu Türkiye lehine çevirmemiz gerektiğini belirttiler.
   Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren de konuşmasında komşu ülke Bulgaristan ile yıllardır süregelen ilişkilerimizin ve ticaret hacmimizin artarak devam ettiğini ancak daha da geliştirilmesi için bu tür etkinliklerin önemli olduğunu ifade etti. İş Forumu sonrasında gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerinin de bu anlamda büyük katkı sağlayacağını belirten Eren Trakya Bölgesi işadamları ve Bulgaristan iş dünyasının bir arada bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
   Bulgar- Türk İş Forumunun ardından 39'u Türkiye'den, 37'si Bulgaristan'dan katılan toplam 76 firma ikili iş görüşmelerine katıldı. İkili iş görüşmelerinin devamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyeti Plovdiv Uluslararası Sonbahar Fuarı'nı ziyaret ederek katılımcı firmaların standlarında görüşmelere devam etti.
   Etkinliğin ikinci gününde Filibe Ticaret Ataşeliği tarafından organize edilen Trakya Ekonomi Bölgesi ziyaretine katılan heyet bölgenin yapısı, bölgede faaliyet gösteren işletmeler ve bölgede yatırım şartları hakkında yetkililer tarafından bilgilendirildi.
   2 günlük verimli bir programı tamamlayan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyeti program boyunca katıldıkları etkinlikleri faydalı bulduklarını ve ticari ilişkilere önemli etkilerinin olacağını ifade etti.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->