Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

ETSO Doğu Makedonya Trakya 2015 Ticaret ve Sanayi Fuarı'na katıldı

24 Kas. 2015 09:26
425
Etso Doğu Makedonya Trakya 2015 Ticaret Ve Sanayi Fuarı'na Katıldı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, 20-22 Kasım 2015 tarihleri arasında Gümülcine'de düzenlenen 23. “Doğu Makedonya-Trakya 2015” Ticaret ve Sanayi Fuarı'na katıldı.

Trakya Kalkınma Ajansı' öncülüğünde ve organizasyonuyla fuarda stand açarak yer alan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası 100 metrekarelik standda; Edirne'nin yöresel ürünlerinin tanıtımının yanı sıra üye işletmelerin ürün ve broşürlerini sergileyerek üyelerinin tanıtımını yaptı. ETSO standında bulunan ve gelen ziyaretçilere ikram edilen badem ezmesi, Edirne beyaz peyniri, mis sabunu, bez bebekleri, aynalı süpürge gibi yöresel ürünler yoğun ilgi gördü. Aynı zamanda standda ürünleri ve tanıtım materyalleriyle yer alan ETSO üyesi firmalar iş bağlantısı kurma fırsatı elde ettiler. Turizme yönelik tanıtım bakımından da verimli geçen fuarda daha önce Edirne'ye hiç gelmemiş fuar ziyaretçileri en kısa sürede İlimize gelerek yöresel ürünlerimizden satın almak ve Edirne'yi daha yakından tanımak istediklerini belirttiler.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren öncülüğünde ve Edirne Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Elmas Aslan'ın da arasında yer aldığı 20 kişilik bir heyetle Fuarın açılış törenine katıldı.Açılışta; Yunanistan hükümetini temsilen ANEL partisinden Seres Milletvekili seçilen İçişleri Bakan Yardımcısı Maria Çaruha katıldı. Törene katılanlar arasında Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkanı Yorgos Pavlidis, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Hristos Metios, Doğu Makedonya Trakya Eyalet Başkan Yardımcısı Mustafa Katrancı, Maronya ve Gümülcine Metropoliti Panteleimon ve bölgedeki askeri yetkili, Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Ali Rıza Akıncı, Muavin Konsoloslar Murat Ertaş, Davut Ocak, İrfan Çetin, Gümülcine Belediye Başkanı Yorgos Petridis, Şapçı Maronya Belediye Başkanı Yannis Stavridis sabık Rodop milletvekili Ahmet Hacıosman’ın yanı sıra çok sayıda işadamı yer aldı.

Açılış törenin ardından Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyeti fuarı ziyaret ederek Yunanistan yetkilileri ile temaslarda bulundu. ETSO Başkanı Zıpkınkurt fuarın küçük ama etkili olduğunun altını çizerek komşu ülke Yunanistan ile olan ticari ve turizm ilişkilerimizi geliştireceğine inandığını belirtti. Zıpkınkurt:”Bu tür ziyaretler Türk - Yunan ilişkilerinin gelişmesi ve iki ülkenin iş birliği açısından son derece önemlidir. İkili görüşmelerin sonucunda somut adımların atılmasını temenni ediyorum” dedi.

ETSO heyeti standları ziyaret ederek Yunanistan'ın farklı bölgelerinden gelen katılımcılarla tanışma fırsatı yakaladı. Fuarda stant açan hem Yunan işadamları hem de Türk işadamları ile yakın temas kuran ve ürünler hakkında bilgiler alan üyelerimizden bazıları fuar katılımcıları ile iş bağlantıları kurdu. Gerçekleştirilen görüşmelerin ardından Yunanistan firmaları en kısa zamanda Edirne'ye gelerek üye işletmelerimizi yerinde ziyaret edeceklerini belirtti. 

Yukarı çık.