ETSO, Asyaport ile Tekirdağ Tİcaret ve Sanayi Odası'nı Ziyaret Etti

12 Ocak 2018 09:41
561
Etso, Asyaport İle Tekirdağ Ticaret Ve Sanayi Odası'nı Ziyaret Etti

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet Türkiye’nin ilk transit konteyner limanı (Hubport) olan Asyaport Liman A.Ş.yi ardından da Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

İlk olarak 30 hektar ( 300.000 m2) deniz dolgu alanı üzerinde konteyner limanı olarak inşa edilen, 2010 yılında inşaatına başlanarak 2015 yılında faaliyete geçen Asyaport Liman A.Ş.'nin tanıtım filmi izlendi.

Asyaport'un Genel Müdürü Kadir Uzun konuşmasında "500 milyon Amerikan doları yatırımla inşa edilen ve 2,5 milyon TEU toplam kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük kapasiteli konteyner limanı olan Asyaport faaliyete başladığı 2015 yılından bu yana yüzde 700 büyümüş olup 2017 yılında 1 milyon 2 bin 133 TEU konteyner elleçlemiştir. 2016 ve 2017 ilk yarısında Türkiye limanları arasında genel konteyner elleçleme sıralamasında 3., transit konteyner elleçleme sıralamasında 2. Sırada bulunan Asyaport şu an 700 kişiye istihdam sağlamaktadır. 2016 yılında yüzde 28 kapasite ile çalışarak Türkiye’nin 500 büyük hizmet ihracatçısı genel sıralamasında 62. Sırada yer almış ve ülkemize NET olarak 33.156.896 Amerikan Doları döviz kazandırmıştır. Asyaport şu an %40 kapasite ile çalışmaktadır ve Dünya’nın her kıtasına seferleri bulunan gemilerin Asyaport’a uğraması sayesinde ticaretin Dünya’ya açılan bir kapısı olarak hizmetlerine devam etmektedir. " sözlerine yer verdi.

Toplantının sonunda Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren günün anısına İlimizin temsili olan tabloyu Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer'e takdim ettiler. Ardından tanıtımı gerçekleştirilen liman gezilerek yerinde incelemeler yapıldı.

Asyaport Liman A.Ş. ziyaretinin ardından ETSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve Meclis Üyelerinden oluşan heyet Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Gerçekleşen ziyarete, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve Meclis üyeleri katılım sağladı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, “ Edirne Ticaret ve Sanayi Odamızın değerli Meclis Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanı, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri, sizleri Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclisi adına saygıyla selamlıyor, hoş geldiniz diyorum. Asyaport Liman ziyaretiniz umarım amacına ulaşmıştır. Asyaport bölge için büyük bir nimet. Tekirdağ sahip olduğu limanlarla daha da ileri gidecek.” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası heyetinin ziyaretlerinden memnuniyet ve mutluluk duyduğunu belirterek, “Sizleri şahsım ve Odamız adına saygıyla selamlıyorum. Umarım Asyaport’ta almış olduğunuz bilgiler hem coğrafi hem de ekonomik olarak bölgemize ait birçok konu hakkında fikir vermiştir. Tekirdağ’ı 4 ana başlıkta incelediğimizde karşımıza tarım ve hayvancılık, sanayi, lojistik ve hizmet sektörü çıkıyor. Tekirdağ sanayi üretiminde Türkiye genelinde ilk on il arasında yer alıyor. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli sosyal gelişmişlik anlamında Türkiye’nin ön sıralarında olan şehirler olarak karşımıza çıkıyor. Oda olarak, Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimizle birlikte şehrimizin menfaatine yönelik çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren ise konuşmasında “İthalat ve ihracat yapan firmaların dış ticaretleri ile alakalı zaman ve maliyet yönünden istifade edeceği Asyaport’u yerinde incelemek istedik. Bölgenin iki yakın komşu kentiyiz. Bu tarz toplantılar neticesinde birbirimize karşı olan ilginin ve ticaretimizin de artacağını umut ediyorum. Bu düşüncelerle ziyaretimizin faydalı olduğunu düşünüyor, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası heyetine misafirperverliklerinden dolayı Odamız Meclis Üyeleri adına teşekkür ediyorum." sözlerine yer verdi.

 

Edirne ve Edirne ekonomisi hakkında bilgiler veren Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, “Üyelerimiz ithalat-ihracat yapıyor bu nedenle Asyaport’u yerinde inceleyerek bilgi almak istedik. Asyaport bölgemiz için çok önemli, iş adamlarımızın önünü açacak bir yatırım.Edirne ekonomisi tarım ve turizme dayalı. Yılda yaklaşık 3 milyon civarında turist İlimizi ziyaret ediyor. Tüm kurum kuruluşlar ve sivil toplum örgütleri olarak Edirne’yi ortak akıl ile yönetmeye çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda öncelikli amacımız üyelerimizin menfaatini korumak ve sonrasında kamuoyunun yararına faydalı işler yaparak İlimize katkı sağlamaktır." dedi

Toplantı sonunda Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret ve Sanayi Odası arasında kardeş oda protokolü imzalama kararı alındı.Konuşmaların ardından günün anısına karşılıklı olarak Edirne'ye özgü tablo ve plaket takdiminde bulundu 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->