Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı

22 Mart 2019 10:38
501
Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi Sınavı

Odamız ile TOBB-MEYBEM A.Ş. arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında Edirne'de gerçekleştirilmek üzere Emlak Danışmanı-(Seviye 4) ve Sorumlu Emlak Danışmanı-(Seviye 5) MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavı açılacaktır.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından gayrimenkul ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacıyla hazırlanan “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik” 05.06.2018 tarihinde Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu yönetmelik kapsamında;Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) mesleki yeterlilik belgesine,İşletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) veya Emlak Danışmanı (Seviye 4) mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olmaları gerektiği belirtilmiştir.

Taşınmaz ticareti ile iştigal eden gerçek kişi ve tacirlerin faaliyetlerine devam edebilmeleri için yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren durumlarını on sekiz ay içinde (05.12.2019 tarihine kadar) yönetmeliğe uygun hale getirmeleri gerekmektedir.

Bu bağlamda Odamız aracılığıyla Emlak Danışmanlığı mesleğinde belge almak isteyen üyelerimiz ve çalışanları için sınav organize edilecek olup; sınava öncelikle ön başvurular alınacak, başvurular doğrultusunda sınavlar planlanarak kesin sınav tarihleri ayrıca belirlenecektir.

Emlak Danışmanlığı Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen üyelerimiz veya çalışanları ayrıntılı bilgi için Odamız 0284 2251014-128 telefon numarasından Volkan Ekin ile irtibata geçebilir.

İlimiz iş camiasının ve kamuoyunun bilgilerine sunulur.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->