Edirne Ticaret ve Sanayi Odası AB Bilgi Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftası’na “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” ile Başladı

06 Mart 2018 13:12
340
Edirne Ticaret Ve Sanayi Odası Ab Bilgi Merkezi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Haftası’Na “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” İle Başladı

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Avrupa Birliği Bilgi Merkezi tarafından Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla, Edirne İl Milli Eğitim’de görev yapan öğretmen ve lise öğrencilerine yönelik olarak "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Avrupa Birliği Eğitim Programlarındaki Yeri" konulu söyleşi düzenlendi.

Avrupa Takımı Uzmanı Doç. Dr. Elif Hatun Kılıçbeyli tarafından gerçekleştirilen etkinlikte, “Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yaklaşımlar”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Avrupa Birliği’ndeki Tarihsel Gelişimi”, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin BM Tanımı” ve “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin Eğitim Müfredat ve Programlarındaki Yeri ve Önemi” konuları işlendi.

Kılıçbeyli, Edirne Ticaret Sanayi Odası'nda düzenlenen "Eğitimde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve AB Eğitim Programlarındaki Yeri" konulu söyleşide, kadın ve erkeğin farklı fiziksel özelliklerinin olduğunu belirterek, "Kadınlar ve erkeklerin toplumsal ve davranışsal özelliklerinin tümünün temelinde biyoloji yatar. Bu biyolojik gerçekler, kadın ve erkek arasındaki davranış farklılığı, toplum tarafından siyasal ve ekonomik düzenlemelerde genelleyici bir durum yaratmıştır" dedi. Toplumsal cinsiyetin ise, biyolojik cinsiyetten farklı olarak toplum tarafından inşa edilen, tarihi ve kültürel olarak değişen, sosyal ve kültürel faaliyetlerle bilinçli bir şekilde üretilen bir kavram olduğunu ifade eden Kılıçbeyli, "AB'de toplumsal cinsiyet, kadın ve erkeğin toplumsal inşasıdır. Biyolojik cinsiyetin toplumsal yaşamda, kamusal alanda ve özel yaşamda kadın ile erkeklere verilen görevler, fonksiyonlar ve roller doğrultusunda tasarlanmış biçimi, kadın ve erkekliğin kültüre özgü tanımlanmış halidir." dedi.

Sohbet ve söyleşi ortamında geçen etkinlikte Avrupa Cinsiyet Eşitliği verilerini de açıklayarak ölçme/değerlendirme ortalamasındaki olumlu gelişmeleri paylaşan Kılıçbeyli, kadın ve sağlık, yetki ve karar kalma süreçlerine katılım, kadının insan hakları, kız çocuklarının sorunları, kadının ilerlemesinde kurumsal mekanizmalar konularına değinen kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->