Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası'ndan ETSO'ya ziyaret

15 Ekim 2015 09:01
468
Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret Ve Sanayi Odası'ndan Etso'ya Ziyaret

Faaliyetlerini Sofya'da yürüten Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Daniel Delchev Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Meclis Başkanı Mehmet Eren ile Edirne'de ki işbirliği olanaklarını görüştü.

Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası'nın çalışmaları hakkında bilgi veren Delchev iki ülke işadamları arasında köprü olduklarını, iki ülke işadamlarına iş ortaklıkları için partnerler bulduklarını ve yapılan işbirliklerinde firmalar arasında ülkelerin mevzuatlarından kaynaklanan sorunları çözdüklerini ifade etti.

Delchev,Türkmenistan firmalarının Avrupa pazarına ulaşmak için Bulgaristan'ı Avrupa'ya açılan kapı olarak gördükleri gibi, Türkmenistan'ın komşu ülkelerine göre daha refah ve ekonomisi daha gelişmiş bir ülke olmasından dolayı Bulgaristan firmalarınında Türkmenistan'ı Asya pazarına açılan bir kapı olarak gördüklerini belirtti. Türkmenistan’da yatırım imkanları hakkında bilgi veren Daniel Delchev alt yapı, telekomünikasyon, inşaat, inşaat,ulaştırma, bilgi teknolojileri sektörlerinde yatırım imkanları olduğunu söyleyerek, Türkmenistan'da inşaat sektöründe Türk firmalarının çoğunlukta olduğunun altını çizdi ve “Türkmenistan'da ki inşaat sektörünün yüzde 60'ı Türk firmalar tarafından yönetiliyor. Türkmenistan’da serbest yatırım yapılabilir” diye konuştu.

Bir süre önce Sofya'da düzenlenen bir organizasyona katılmak için Sofya'ya giden ETSO Meclis Başkanı Mehmet Eren'in Bulgaristan-Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası'na yaptığı ziyaretinin ardından Edirneli işadamaları ile işbirliğini programlarına aldıklarını da söyleyen Delchev Türkmenistan-Bulgaristan-Türkiye'deki işadamları arasında işbirliğini oluşturmak için çalışmalar yapmak istediklerini ve bu konuyla ilgilide Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ile proje ve çalışmalar yürütmek istediklerini söyleyerek:“İş adamlarımızın birlikte çalışacağına inanıyorum” dedi.

ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne ekonomisi hakkında bilgi vererek, Edirneli işadamlarının Bulgaristan da ki işadamları ile işbirliği içinde olduklarını söyledi. Zıpkınkurt,Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak iki ülke işbirliğini en seviyede tutmak için proje ve çalışmalar yaptıklarınında altını çizerek: “ Üç ülke işadamlarının işbirliği ortamını ve zeminini oluşturmak için yapılması gereken çalışmalara destek vermeye hazırız. İşadamlarımıza uygun işbirliği zemini oluşturmak içinde karşılıklı görüşmelerde bulunarak iş forumları yapabiliriz” diye konuştu.

Görüşmenin ardından üyeler arası işbirliği platformu oluşturmak, işbirliğini teşvik etmek, ve karşılıklı organizasyon yapmak üzere işbirliği protokolü imzalandı.

Yukarı çık.