Belarus İstanbul Başkonsolosu ETSO'yu Ziyaret Etti

12 Ara. 2018 00:00
347
Belarus İstanbul Başkonsolosu Etso'yu Ziyaret Etti

Belarus İstanbul Başkonsolosu Aleksei Shved, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt'u makamında ziyaret etti. ETSO Meclis üyesi Utku Arif Günaydın'ın da yer aldığı görüşmede iki ülke ekonomik ilişkileri ve işbirlikleri hakkında istişarelerde bulunuldu.

Başkonsolos Shved, özellikle Grodno Bölgesi ile Edirne İli arasında Valilikler düzeyinde bir işbirliği anlaşması olduğunu bunun yanında her iki tarafın Ticaret ve Sanayi Odalarının da arasında bir protokol imzalandığını ifade etti. İki ülke arasında diplomatik temaslarında son yıllarda artış gösterdiğini ve bu gelişmeleri ticari açıdan da fırsata çevirmek gerektiğinin altını çizen Shved,” Haziran ayında Grodno ve Edirne illerinin yetkilileri, işadamları ve yatırımcılarını biraraya getirecek bir organizasyon gerçekleştirmek istiyoruz. Çünkü iki bölgenin işbirliği potansiyeli var ve bunu değerlendirmeliyiz. Örneğin Grodno'da süt ürünleri sektörü hızla gelişiyor ve sizin bölgenizde de bu sektörde pek çok işletme mevcut. Tarım sektörü için de aynı durum geçerli. Dolayısıyla bu potansiyeli değerlendirerek ikili işbirliği görüşmeleri, işletme ziyaretleri gibi etkinlikleri kapsayan bir organizasyon yapabiliriz. Talebiniz halinde sizler için Grodno'ya yapacağınız heyet ile ilgili her konuda yardımcı olmaktan memnun olurum.” dedi.

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt da “Grodno ile bölgemizin ilişkileri son yıllarda ivme kazandı. Valilikler ve Odalar arası yapılan işbirliği protokolleri için yapılan heyet organizasyonu süresince bazı işletmeleri ve Serbest Bölgeyi görme fırsatımız oldu. Ölçek ve sektör olarak bizim üyelerimizle benzerlik gösterdiklerini gözlemledik. O dönemdeki Belarus İstanbul Başkonsolosu ile de görüşmelerimiz oldu. Biz de üyelerimizin iş hacmini ve ihracatını geliştirmek adına Belarus ve Grodno Bölgesi işadamlarıyla ve yetkilileriyle biraraya gelmek isteriz. Sizleri Edirne'de ağırlamak, üyelerimizle tanıştırmak ve yatırım imkanlarımızı sunmak için biz üstümüze düşeni yapmaya hazırız. Ayrıca Belarus ve Türkiye arasında turist sayısında da çok iyi durumdayız. Uçak seferlerinde genellikle doluluk yaşanıyor. Ticari ve turistik anlamda karşılıklı ziyaretlerin artacağına inanıyorum. Bu demek oluyor ki turizm alanında da işbirliği yapabiliriz. Haziran ayında gerçekleştirilmesi öngörülen heyet organizasyonu ile ilgili çalışmalarımıza başlayacağız.” diye konuştu.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->