AB Delegasyon Temsilcisi Jochen Schmidt'in Edirne temasları

10 May. 2016 10:02
561
Ab Delegasyon Temsilcisi Jochen Schmidt'in Edirne Temasları

Türkiye’nin dört bir yanında “Yaşasın Avrupa, Yaşasın Birlik” sloganıyla kutlanan 9 Mayıs Avrupa Günü vesilesiyle Edirne’de bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Temsilcisi Jochen Schmidt, bir dizi ziyaretlerde bulundu.

8 Mayıs Pazar günü, Edirne AB Bilgi Merkezi ve EDOSK ortaklığı ile başarıyla gerçekleştirilen ve yaklaşık 700 bisikletlinin katıldığı  “8. Uluslararası Bisiklet Festivali ve Avrupa Günü” kutlamaları kapsamında Edirne’de bulunan Schmidt, etkinliğin ardından bugün protokol ziyaretlerine Edirne Valiliği ile başladı.

 

Ziyaretlerini yenilenen konsorsiyum ortakları Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren ve Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk eşliğinde yapan Schmidt, ilk olarak Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç ile görüştü. 10 yıldır AB Bilgi Merkezi’ne çatısı altında ev sahipliği yapan Edirne Valiliği adına Sayın Tanç’a teşekkür eden Jochen, 8. Uluslararası Bisiklet Şenliği ve Avrupa Günü etkinliğine katılımı, yaptığı konuşma ve ılımlı yaklaşımından dolayı da ayrıca şükranlarını iletti. Jochen; “Avrupa Birliği’nin sivil toplumun içinde yer alması, halka inebilmesi açısından çok daha etkili bir yol. Biz bu yüzden yenilenen kontrat ile Merkezi Oda çatısı altına aldık. Fakat bizim sivil toplumun içinde yer almamız, sizden bağımsız olarak değerlendirilemez. Sizlerin destekleri olmadan AB Bilgi Merkezi’nin işleyişi eksik kalır” dedi.

Ziyareti adına kendisine teşekkür eden Vali Tanç, bu tip yapıların başlangıçta kamunun elinde olgunlaştığını, sonrasında sivil toplum örgütlerine dahil edildiğini ve bunun olağan ve doğru bir süreç olduğunu ifade ederken, AB Bilgi Merkezi’nin Edirne’deki oluşumu ve geçmişi hakkında da bilgiler verdi.

 

Avrupa Birliği’nin yeni dönem stratejilerinden bahseden Schmidt, özellikle son dönemde ulaşımda iyileştirmelere yöneleceklerini, bunun karayolları ya da demir yolları altyapısı iyileştirme ya da inşa etmekten ziyade, çevreye duyarlı ve ekonomiye katkı sağlayan “akıllı hareketlilik” üzerine soft yaklaşımlar olacağını, bu kapsamda Edirne’li yerel otorilerin sıcak bakması durumunda, Avrupa Birliği’nın Avrupa Hareketlilik Haftası’nda bir takım desteklerinin olduğunu belirtti. Akıllı hareketlilikten kastın, insanların ulaşımda çevreye zarar vermeyen bisiklet ve elektrikli arabaları tercih etmeleri, altyapının bu yönde geliştirilmesini ve bu kültürün yaygınlaştırılmasını arzu ettiklerini ifade etti.  Tüm dünyada sera gazının salınımını engellemeye yönelik birtakım girişimler olduğunu, bu kapsamda Valilik ve Belediye’nin de üzerinde çalıştığı birtakım girişimler olduğunu ifade eden Tanç, çevreye böylesine duyarlı bu tip bir teklife sıcak bakılacağını, Edirne’nin fiziksel ve popülizm açısından da bu uygulamalara müsait olduğunu, konu ile ilgili yerel otoriteler ve sivil toplum örgütleri ile ortak karar verebileceklerini ifade etti.

 

Valiliğin ardından, Edirne Belediyesi’ne geçerek, Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı ziyaret eden Schmidt, Türkiye’nin AB Üyelik sürecindeki güncel konular, Avrupa Birliği’nin mevcut siyasi durumu ve vize muafiyeti konularında Sayın Gürkan ile değerlendirmelerde bulundu.

 

Başkan Gürkan, ziyaretlerinden dolayı kendisine teşekkür ederken, Edirne’nin özel bir kent olduğunu, Türkiye’nin Avrupa’ya açılan yüzü olarak ülkemizi layığı ile temsil ettiğini dile getirerek; “Aslında Edirne’li vatandaşların, Yunan ve Bulgar vatandaşlarla ortak bir yaşamı var. Coğrafi niteliğinden dolayı hafta sonları olsun, akşam yemekleri olsun, birlikte geçirilen vakitler, paylaşımlar var” dedi. Bu kapsamda, IPA Sınır Ötesi İşbirliği programlarındaki bütçe dağılımını eleştiren Gürkan, Türkiye’ye gereken fon ayrılmıyor dedi. Aynı zamanda yıllar önce uygulanan ve son dönemde birtakım nedenlerle uygulamadan kalkan, Türkiye Yunanistan İşbirliği Programı INTERREG’in, her iki ülke insanı  tarafından arzulanan bir program olduğunu belirtti. Gürkan, yeni dönemde, Türkiye Bulgaristan ve Yunanistan sınır illeri Belediyeler Birliği olarak, EuroRegion oluşturulması üzerinde çalıştıklarını, yönetmelikleri tekrar gözden geçirdiklerini ve askıda kalan EuroRegion girişimini tamamlayarak hayata geçireceklerini, bu projeyi çok önemsediğini kaydetti.

 

 

“Akıllı Hareketlilik” girişimlerinden Belediye Başkanı Recep Gürkan’a da bahseden Schmidt, programı tanımlayarak, sıcak bakılması durumunda Avrupa Komisyonu’ndan ulaşım ve iklim üzerine çalışan uzmanları da Edirne’ye yönlendirebileceğini iletti. Bu kapsamda da birtakım çalışmaları olduğunu belirten Başkan Gürkan, örneğin bisikleti yerel ulaşım aracı olarak kullanmanın uzun bir yol olduğunu, altyapıdan tutun da sürücülerin kültürüne kadar çok kapsamlı bir süreç olduğunu, bu konuda çalıştıklarını ve birtakım faaliyetleri olduğunu belitti. Edirne Belediyesinin çöp atıklarının ayrıştırılması ve geri dönüşümünün sağlanması projelerinden de bahsederek, çevreye duyarlı her türlü girişimin yanında olduklarını ve sıcak baktıklarını ifade etti.

 

Başkan Recep Gürkan, ziyaretin sonunda tarihi Belediye binasını Jochen Schmidt’e gezdirerek, bina içinde bulunan tarihi çini sobalardan, eski antik tablolara kadar çeşitli bilgiler verdi. En son Atatürk odasını kendisine tanıtan Gürkan; “Türkiye işte bu odasını gezdiğimiz Atatürk sayesinde şimdiki Türkiye..”dedi.

 

Belediye ziyaretinin ardından, Edirne Ticaret Borsası’nı da ziyaret eden Schmidt, Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk ile makamında görüştü. Hububat, canlı hayvan ve süpürge borsaları hakkında bilgiler alan Schmidt, aynı zamanda hali hazırdaki projeler, Lisanslı Depoculuk hakkında da bilgiler edindi. Borsa binasını ve satış salonlarını gezen Schmidt, Türkiye’de ilk kez bir Borsa binası gezdiğini ve bu modern sistemden gerçekten etkilendiğini belirtti.

 

Programın son durağında, yine Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Eren ve Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özay Öztürk eşliğinde Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na gelen Schmidt, ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi.

 

Edirne’de gördüklerinden güven duyduğunu, Oda ve Borsa’nın Edirne AB Bilgi Merkezi’nin yeni döneminde verdiği maddi ve manevi desteklere bizzat şahit olduğunu belirterek çok memnun kaldığını ifade eden Schmidt; “Yeni dönemde Edirne AB Bilgi Merkezi’nden güçlü bir dinamizm bekliyorum. Bu dönemde AB Bilgi Merkezi AB kültürünü yaygınlaştırırken, sizler de her türlü istek ve taleplerinizi bize iletebilirsiniz, yeni dönemde omuz omuza çalışacağız. İnsanlara Avrupa Birliği’nin sadece İstanbul ve Ankara’da, sadece televizyonda olmadığını, Avrupa Birliği’nin sokakta, yanlarında olduğunu hissettireceğiz” dedi.

                                          

Ardından AB Bilgi Merkezi’ni ziyaret eden Schmidt, Bilgi Merkezi Koordinatörleri Elif Yardımcı ve Nagihan Kiyunat ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği
Kosgeb
Trakya Kalkınma Ajansı
Abigem
Trakya Teknopark
Kredi Garanti Fonu
İktisadi Kalkınma Vakfı
Gümrük ve Turizm İşletmeleri
Kobi Bilgi Sitesi
TOBB İşbirliği Teklifleri
-->