Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

'Edirne Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi Proje' raporu basına tanıtıldı

25 Ocak 2016 14:18
446
'edirne Kalkınma Ve Rekabet Gücü Gündemi Proje' Raporu Basına Tanıtıldı

Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve Edirne Ticaret Borsası ve Trakya Kalkınma Ajansı'nın öncülüğünde,Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı (TEPAV) tarafından yürütülmekte olan bölgemize özgü bir kalkınma modeli oluşturma çalışmaları doğrultusunda, gerçekleştirilen çalışmalarda İlimizin kalkınma gündeminin oluşturulması çalışmalarında kullanılmak üzere ve yol haritası oluşturularak sonuca varıldı.

Edirne Valiliği, Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası, Edirne Ticaret Borsası, Trakya Kalkınma Ajansı ve Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfının ortaklığıyla Edirne Merkez İlçedeki rekabet gücünün ve yaşam kalitesinin arttırılması için hazırlanan ve sona gelinen 'Edirne Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi' Proje raporu; Edirne Ticaret ve Sanayi Odası'nda yapılan basın toplantısıyla kamuoyunla paylaşıldı.

 

Toplantıda; Proje kapsamında Edirne'nin kalkınma ve rekabet gündeminde kritik öneme sahip altı başlıkta küresel ve ulusal eğilimler, mevcut durum,fırsat ve potansiyeller ile politika önerileri belirlenerek rapor haline getirilen rapor hakkında basına bilgi verildi.

 

Edirne'nin kalkınma ve rekabet gündeminde kritik öneme sahip altı başlıkta küresel ve ulusal eğilimler, mevcut durum,fırsat ve potansiyeller ile politika önerilerinin yer aldığı rapor hakkında bilgi veren TEPAV yetkilisi Prof. Dr. Necdet Budak; “ Türkiye Ekonomi Politikaları Vakfı'nın Edirne'deki paydaşlarıyla yürüttüğü bu rapor Edirne'nin ekonomik geleceği için çok önemli” dedi.

 

Edirne iş fırsatları, teşvik sistemi, acil tarım eylem planı, turizm eylem planı, yüksek hızlı tren etki alanı analiz raporu ve akıllı şehir raporu konularının raporda yer aldığını söyleyen ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt raporun, İlimizde yatırım yapacak yatırımcılara bir el kitabı niteliğinde olduğunu söyleyerek, “ Edirne Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi raporu, Edirne'miz için bir yol haritası olacak, yatırımcıya bir el kitabı olacak. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ederim. Rapor en kısa zamanda bastırılarak, Edirne halkına, yatırımcıya, işadamlarına ve tüm kamu kuruluşlarına ulaştırılacak ” diye konuştu.

 

Belediye Başkanı Recep Gürkan'da yaptığı konuşmada raporun hazırlanmasında emeği geçen tüm paydaşlara ve TEPAV'a teşekkür ederek, çıkan sonuca ulaşabilmek için Edirne'de bir buçuk yıl ortak bir çalışma gerçekleştirildiğini söyledi. Gürkan, Edirne'de yapılan nitelikli ve yatırımcılara kılavuzluk yapacak bu çalışmanın Trakya'ya ve Türkiye'ye örnek olacak bir çalışma olduğunun altını çizdi.

 Konuşmaların ardından basın mensuplarının yönelttiği sorular cevaplandı. 

Yukarı çık.