Edirne Ticaret ve Sanayi Odası

Gurbetçiyi Mağdur Eden İşletmeye ETSO’dan Disiplin Cezası

12.08.2020
73
Gurbetçiyi Mağdur Eden İşletmeye ETSO’dan Disiplin Cezası
           İlimiz turizmi ve ekonomisini geliştirmek adına Edirne Ticaret ve Sanayi Odası ve İlimiz kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve dernekler ile el ele vererek çalışmalar yapmakta sık sık iş dünyası temsilcilerini ve vatandaşlarımızı bilgilendirmekteyiz.
      Ancak yaşanan bazı olayların ardından turist ve gurbetçilerden gelen şikayetler doğrultusunda hala İlimiz ekonomisinin turizme dayalı olduğunu ve esnaflarımızın ana gelir kaynağının turizm ve gelen
turistlerden olduğunu anlayamayan bir kitle olduğunu görmekteyiz. Turist, turisti, müşteri müşteriyi getirir.İlimizdeki tüm vatandaşların bunun bilincinde olması ve bu yönde hareket etmesi gerekmektedir.
        Temmuz Ayı içerisinde yurt dışında çalışan ve yıllık iznini memleketinde geçirmek isteyen bir gurbetçimizin şehir merkezinde bir Türk GSM operatörü mağazasında yaşamış olduğu sıkıntıyı sosyal medyada paylaşması üzerine İlimiz yerel basınına da yansımıştı.
         Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak gurbetçimizin yaşadığı konuyu en ince detayına kadar araştırarak asla kabul edilemeyecek bu uygulamayı ilgili tüm kurum ve kuruluşlar nezdinde takipçisi
olacağımızı belirtmiştik.
         Konu ile ilgili tarafımıza iletilen şikayet, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası olarak işleme alınmış yapılan resmi yazışmalar, araştırmalar, alınan savunmalar ve bilirkişi raporları doğrultusunda Odamız DisiplinKurulu tarafından soruşturma raporu tamamlanmış olup, alınan karar Odamız Yönetim Kurulu tarafından 11.08.2020 tarihli Olağan Meclis toplantısına intikal ettirilmiş ve gündemde bu konu karara bağlanmıştır.
          Bu kapsamda ilgili kanun ve yönetmelikler kapsamında soruşturması yapılan üyemize KINAMA ve yıllık üye aidatının on katı tutarında idari para cezası verilmiştir.
       Bu ve bunun gibi durumların bir daha yaşanmaması temennisiyle haksız uygulama yapan veya yapmaya teşebbüs eden bu tür firmalardan etkilenen tüm kişilerin yaşadıkları mağduriyetlerini Odamıza mail, faks ya da Whatsapp şikayet hattımıza (0 533 745 83 76) bildirmeleri halinde gerekli işlemlerin yapılmaya devam edeceğimizi üyelerimiz ve kamuoyunun bilgilerine sunarız.